По-русски
Piemēram: PVN deklarācija
VGK

Jauni VID instrumenti: vieglāk saprotamas pārbaudes, jaunas vienošanās iespējas un ātrāks atbalsts grūtībās Pie ierakstiem

6. jūnijā Saeimas Budžeta un finanšu komisija nodeva skatīšanai Saeimā likuma “Par nodokļiem un nodevām” grozījumus, kas paredz virkni jaunu instrumentu nenomaksāto nodokļu gadījumā, kā arī ātrāku atbalstu grūtībās nonākušajiem godprātīgajiem nodokļu maksātājiem.

Nenomaksātu nodokļu gadījumā būs saprotamāks VID veiktās pārbaudes process, kas atvieglos situācijas izpratni un komunikāciju ar iestādi. Tāpat pilnveidots vienošanās princips, kas pie ātrākas nenomaksāto nodokļu nomaksas paredzēs ievērojami samazināt nokavējuma naudu un soda naudu, ja tāda ir aprēķināta. Atsevišķi grozījumi attiecināmi arī uz atbalstu grūtībās nonākušiem godprātīgajiem nodokļu maksātājiem.

Paredzēts, ka jau šogad spēkā stāsies grozījumi, kas vienkāršo kārtību, kādā VID pārbauda uzņēmēju nodokļu nomaksas atbilstību tā reālajam darbam. Tāpat gadījumos, ja tiks konstatēti nenomaksāti nodokļi, uzņēmējiem būs iespēja slēgt vienošanos ar VID un  līdz pat 85% samazināt nokavējuma naudu vai līdz pat 60% samazināt soda naudu, ja viņš tos nomaksās ātrāk.

Savukārt no 2024. gada godprātīgajiem nodokļu maksātājiem, kas saskārušies ar grūtībām veikt maksājumu, būs iespēja saņemt tūlītēju un automātisku nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu.

Iespēja vienoties un samazināt soda maksājumus

No grozījumu izsludināšanas brīža uzņēmējiem, kam nenomaksātu nodokļu dēļ varētu tikt piemērota nokavējuma nauda vai soda procenti, paredzēta iespēja vēl pirms VID lēmuma slēgt vienošanos ar VID un samazināt nokavējuma naudas maksājumus līdz pat 85% un soda naudas maksājumus līdz 60%  Šādas vienošanās var konstruktīvi aizstāt ilgstošus tiesiskos strīdus, veicinot ātru nenomaksāto nodokļu maksājumu nonākšanu valsts budžetā.

Godprātīgie nodokļu maksātāji varēs paši pagarināt samaksas termiņus

Likuma grozījumi paredz, ka no 2024. gada nodokļu maksātāji, kas nodokļus maksā godprātīgi un laikus, saskaroties ar īslaicīgām finansiālām grūtībām, varēs saņemt automātisku samaksas termiņa pagarinājumu. Tādējādi uzņēmēji ar labu un ļoti labu nodokļu nomaksas disciplīnu sev nepieciešamo atbalstu varēs saņemt tūlītēji un negaidot papildu izvērtējumu no VID.

Efektīvākas un vienkāršotas VID pārbaudes

Lai pārbaudītu uzņēmēju nodokļu maksājumu atbilstību likumam, līdz šim VID bija jāizmanto kāds no četriem dažādiem pārbaudes veidiem. Šāds risinājums bija ne vien sarežģīts un grūti piemērojams, bet nereti arī uzņēmējiem neizprotams. Lai nodokļu pārbaudes varētu veikt vienkāršāk un efektīvāk, turpmāk likumā “Par nodokļiem un nodevām” būs paredzēts tikai viens nodokļu pārbaudes veids – nodokļu kontrole. Tās ietvaros VID uzrunās uzņēmēju, informējot par neatbilstībām, kā arī uzklausīs uzņēmēja skaidrojumu. Atbilstoši “Konsultē vispirms” principam, uzņēmējam būs iespēja neatbilstību novērst.

Savukārt konstatētu un nenovērstu neatbilstību gadījumā nodokļu pārbaudes rezultātā VID uzņēmēju informēs par veicamo maksājumu, dodot iespēju vienoties par tūlītēju nomaksu un attiecīgi nokavējuma vai soda naudas samazinājumu.

Vienlaikus, tāpat kā līdz šim, būtiskas un ļaunprātīgas nodokļu nenomaksas gadījumā VID varēs veikt arī nodokļu auditu, kas ir visaptveroša uzņēmēja pārbaude.

Lai minētie grozījumi stātos spēkā, tie vēl jāpieņem Saeimā galīgajā lasījumā.

VID informācija

www.nikijs.com

VGK
VGK 07.06.2023 16:37, skatījumi: 31
675 ziņojumi
Nosūtīt ziņojumu Pievienot Kontaktiem

Vietnes izmantošanas laiks bez autorizācijas ir beidzies!

Lai varētu turpināt izmantot vietni, jums ir jāautorizējas vai jāreģistrējas.

Pēc 10 sekundēm jūs automātiski novirzīs uz reģistrācijas lapu.