По-русски
Piemēram: PVN deklarācija

Uzmanību! Jūs šobrīd skatāties forumu ierobežotā režīmā - autorizējaties (lapas augšdaļā) vai reģistrējaties lai piekļūtu visām foruma iespējām (tēmas / atbildes izveidošana, piekļuve sarakstiem «Atlasītās», «Manas tēmas», «Neizlasītās»).

Darba likumdošana, darba attiecības. Darba drošība.

Slimības lapa, ja nav nostrādājis nevienu dienu Uz tēmu sarakstu

Slimības lapa, ja nav nostrādājis nevienu dienu
Добрый день!
Если работник заключил трудовой договор, но не вышел на работу - заболел. Как фирма будет начислять больничный?

DL 75.pants
(2) Ja pēdējo sešu vai vairāk mēnešu laikā darbinieks nav strādājis un viņam nav izmaksāta darba samaksa, vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par darbu sešos kalendāra mēnešos pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma. Ja darbinieks pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma ir strādājis mazāk par sešiem mēnešiem, vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par periodu, kurā darbinieks ir strādājis. Ja aprēķinātā mēneša vidējā izpeļņa par darbu normāla darba laika ietvaros ir mazāka nekā spēkā esošā minimālā mēneša darba alga, mēneša vidējā izpeļņa izmaksājama spēkā esošās minimālās mēneša darba algas apmērā.

Отсюда я понимаю, что vidējā izpeļņa работнику получается 0,00 евро. Из статьи закона следует, если она меньше минимальной зарплаты, то vidējā izpeļņa выплачивается (тут странная формулировка - почему выплачивается, а на начисляется - речь же про начисление, но да ладно) исходя из минимальной зарплаты в стране.

С другой стороны, статья из журнала BILANCE (404 номер, на него ссылка в статье https://businessnetwork.lv/ievads/finanses/slimibas-naudas-aprekins-ja-darbiniekam-nav-aprekinata-alga-52733)- в самом конце написано,что vidējā dienas vai stundas likme ir jānosaka no tās summas, kas tika minēta noslēgtajā darba līgumā. Откуда тут взялась зарплата, установленная в трудовом договоре? Я искала этот момент в законе о труде и не нашла - в статье 75 нигде не упомянуто о расчете, исходя из установленной в трудовом договоре зарплаты. Причем автор этой статьи уважаемая М.Гребенко.

Благодарю.
Lexus
Lexus 03.06.2020 13:45
851 ziņojums

Atbildes (8)

Я даже прочитала аннотацию к данным поправкам от 23.11.2014 действующей редакции закона, статья 75, и в аннотации не нашла мысль о том, что "ушли от принципа минимальной зарплаты" при расчете vidējā izpeļņa (в статье М.Гребенко автор говорит о том, что в новой редакции закона "2015. gada 1. janvārī no 75. panta redakcijas izņemts minimālās mēneša algas princips" (из статьи по ссылке выше, она же Nr.404 Bilance). Наоборот, я не вижу ухода от принципа минимальной зарплаты, я вижу, что он там остался - фраза 75p.(2) "Ja aprēķinātā mēneša vidējā izpeļņa par darbu normāla darba laika ietvaros ir mazāka nekā spēkā esošā minimālā mēneša darba alga, mēneša vidējā izpeļņa izmaksājama spēkā esošās minimālās mēneša darba algas apmērā." Просто теперь о минимальной зарплате говорится не так прямо (в прежней редакции закона о труде это была ст.75, часть 3).
Lexus
Lexus 03.06.2020 14:01
851 ziņojums
Рассуждаю дальше.
75.pants Vidējās izpeļņas aprēķināšana
(4) Dienas vidējo izpeļņu aprēķina, pēdējo sešu kalendāra mēnešu darba samaksas kopsummu dalot ar šajā periodā nostrādāto dienu skaitu.

Работник отработал 0 дней. А делить на ноль нельзя (простая математика). Значит тут коллапс!!!
Lexus
Lexus 03.06.2020 14:05
851 ziņojums
Я конечно, подождал бы тут саму ув. Майю разъяснить ситуацию. А вобще в зависимости от ценности работника может бы и отдал бы 26 код и не платил ничего.
Ant_lv
Ant_lv 03.06.2020 14:25
3387 ziņojumi
https://lvportals.lv/e-konsultacijas/8253-ja-jaunpienemts-darbinieks-saslimis-pirmajas-darba-dienas-2015
Нашла ответ на свой вопрос!
Darba devējam slimības lapa jāapmaksā likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 36.pantā noteiktajā kārtībā.

Не знала и не ожидала, что ответ на вопрос сидит не в законе о труде, а для данного случая его надо догадаться искать в законе Par maternitātes un slimības apdrošināšanu. Я считаю это несовершенством трудового закона.
Lexus
Lexus 03.06.2020 14:45
851 ziņojums
Несовершенство - потому что закон

Par maternitātes un slimības apdrošināšanu:
2.pants Likuma uzdevums
Šā likuma uzdevums ir regulēt valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksas kārtību šajā likumā paredzētajos apdrošināšanas gadījumos, kā arī noteikt personas, kurām ir tiesības uz šiem pabalstiem, un gadījumus, kad rodas minētās tiesības.

Он регулирует выплату государственных пособий. Я как работодатель оплачиваю не государственное пособие, а на основании трудового договора с работником, который курирует Darba likums, хочу сделать расчет vidējā izpeļņa, который я исходя из актуальной редакции сделать не могу - мне закон о труде это не оговаривает.
Lexus
Lexus 03.06.2020 14:49
851 ziņojums
да работодатель вообще не защищен от этих "больных " сейчас поболеет 10 дней и получит денежку даже не работая о потом скажет а я передумал работать у вас работать
Rugelis
Rugelis 03.06.2020 15:05
1342 ziņojumi
У нас было хуже. Устроился на хорошую зарплату. Отработал 1 день и ушел на больничный А. После больничного уволился. Получил неплохие деньги.
Jelena001
Jelena001 03.06.2020 16:30
1230 ziņojumi
Как всегда сначала создается проблема, а потом начинается ее решение!
Ответ вам указан в 40 статье ЗоТ: в договоре ДОЛЖНА быть указана оплата работнику.
А раз она там указана, то ее обязаны платить:
- работает - так за работу
- болеет - за оправданное отсутствие (сначала пщ 36 ст З-на о страх.матер. и болезни).
К пособиям это отношения не имеет.

фраза 75p.(2) "Ja aprēķinātā mēneša vidējā izpeļņa - вообще не из той оперы

Вы что, ему средний месячный заработок собрались рассчитывать за 10 календарных дней?
Mu-maija
Mu-maija 03.06.2020 19:20
15808 ziņojumi

Paldies pateica

Nosūtīt ziņojumu Pievienot Kontaktiem

Vietnes izmantošanas laiks bez autorizācijas ir beidzies!

Lai varētu turpināt izmantot vietni, jums ir jāautorizējas vai jāreģistrējas.

Pēc 10 sekundēm jūs automātiski novirzīs uz reģistrācijas lapu.